Translation status

315 Strings 100% Translate
4,905 Words 100%

Other components

Component Translated Untranslated Untranslated words Checks Suggestions Comments
Documentation: about This component is linked to the UBports Docs/Documentation: userguide repository. CC-BY-SA-4.0 Translate
Documentation: contribute This component is linked to the UBports Docs/Documentation: userguide repository. CC-BY-SA-4.0 76% 50 1,566 Translate
Documentation: index This component is linked to the UBports Docs/Documentation: userguide repository. CC-BY-SA-4.0 1 Translate
Documentation: porting This component is linked to the UBports Docs/Documentation: userguide repository. CC-BY-SA-4.0 97% 7 307 Translate

Translation Information

Project website https://docs.ubports.com
Instructions for translators

Dear translators,

new languages from this repository are not automatically appearing on the web page docs.ubports.com - we have to enable them manually. So, if you are keen on starting a new language, please udnerstand that we require a minimum translated coverage of about 33%-40% per file to accept a new language. We have seen in the past that people sometimes translate only a few paragraphs and then give up. But thats not a usable translation.

Please write to <infra@ubports.com> for such requests. Thank You!

Translation process
  • Translations can be made directly.
  • Translation suggestions can be made.
  • Any authenticated user can contribute.
  • The translation uses bilingual files.
Translation license Creative Commons Attribution Share Alike 4.0 International
Repository https://github.com/ubports/docs.ubports.com.git
Repository branch master
Last remote commit Update H9_setup_sources.rst 740a5c9
Thomas authored 9 days ago
Repository containing Weblate translations https://translate.ubports.com/git/ubports-docs/documentation-userguide/
Filemasklocales/*/LC_MESSAGES/userguide.po
Translation file locales/pl/LC_MESSAGES/userguide.po
None

Committed changes

UBports Docs / Documentation: userguidePolish

Committed changes a month ago
Prosimy o :doc:`zgłaszanie błędów </contribute/bugreporting>`, na które się natrafisz. Błędy związane z Ubuntu 16.04 są zgłaszane w `ogólnym trackerze Ubuntu Touch <https://github.com/ubports/ubuntu-touch/issues>`_ i problemy związane z Anboxem są zgłaszane w `naszym oddolnym forku <https://github.com/ubports/anbox/issues>`_. Dziękujemy!
a month ago
Jeśli jesteś doświadczonym programistą androidowym i chcesz pomóc nam poszerzyć liste urządzeń wspieranych przez Ubuntu Touch, odwiedź :doc: `sekcjeę portowania </porting/Intro>`.
a month ago
Możesz zmienić kanał aktualizacji używając ustawień systemowych. 3 istniejące kanały to stabilny, rc (release candidate) i devel (codzienne kompilacje). Po więcej informacji zobacz :doc: `harmonogram aktualizacji </about/process/release-schedule>`.
a month ago
Prosimy o :doc: `zgłaszanie błędów </contribute/bugreporting`, na które się natrafisz. Błędy związane z Ubuntu 16.04 są zgłaszane w `ogólnym trackerze Ubuntu Touch <https://github.com/ubports/ubuntu-touch/issues>`_ i problemy związane z Anboxem są zgłaszane w `naszym oddolnym forku <https://github.com/ubports/anbox/issues>`_. Dziękujemy!
a month ago
Możesz również połączyć sie przez :doc: `adb <adb>` i użyć komendy poniżej aby go skopiować::
a month ago
Będziesz musiał wykonać komendy na twoim urządzeniu Ubuntu Touch aby zainstalować APK'i. Możesz to zrobić używając aplikacji terminala, ale łatwiejsze w użyciu jest ``adb shell` albo :doc: `ustawienie ssh </userguide/advanceduse/ssh>`, aby uzyskać dostęp do telefonu na swoim host'cie.
a month ago
None

Committed changes

UBports Docs / Documentation: userguidePolish

Committed changes 4 months ago
Kiedy odpalisz basha w ten sposób nie otrzymasz, żadnego konkretnego oznaku, że jesteś *wewnątrz* kontenera. Możesz sprawdzić ``ls /``, aby potwierdzić, że jesteś wewnątrz kontenera. Wynik ``ls /`` będzie różny wewnątrz i na zewnątrz kontenera.
4 months ago
**Pierwsza opcja** jest bazowana na ``libertine-container-manager exec``. Pozwala uruchamiać twoje komendy jako root. Wadą jest to, że kontener nie jest w pełni skonfigurowany. Na tę chwile wiemy, że `foldery wymienione powyżej (Documents, Music, ...) nie są zamontowane <https://askubuntu.com/questions/831830/libertine-terminal-applications-how-to-access-to-the-real-home-dir#comment1273744_833984/>`_ t.j., lokalizacja ``/home/phablet/`` jest pusta. Także folder wymieniony w ``TMPDIR`` nie jest dostępny, co może prowadzić do problemów z oprogramowaniem, które próbuje stworzyć chwilowe pliki lub foldery. Możesz użyć tej opcji np, do instalowania pakietów.
4 months ago
Browse all translation changes

Customize download

Statistics

Percent Strings Words Chars
Total 315 4,905 32,549
Translated 100% 315 4,905 32,549
Needs editing 0% 0 0 0
Failing check 0% 0 0 0

Last activity

Last change June 25, 2021, 4:18 p.m.
Last author Carlod

Activity in last 30 days

Activity in last year