Translation Information

Project website https://docs.ubports.com
Instructions for translators

Dear translators,

new languages from this repository are not automatically appearing on the web page docs.ubports.com - we have to enable them manually. So, if you are keen on starting a new language, please udnerstand that we require a minimum translated coverage of about 33%-40% per file to accept a new language. We have seen in the past that people sometimes translate only a few paragraphs and then give up. But thats not a usable translation.

Please write to <infra@ubports.com> for such requests. Thank You!

Translation process
  • Translations can be made directly.
  • Translation suggestions can be made.
  • Any authenticated user can contribute.
  • The translation uses bilingual files.
Translation license Creative Commons Attribution Share Alike 4.0 International
Repository https://github.com/ubports/docs.ubports.com.git
Repository branch master
Last remote commit Update paths/url note in Writable directories (#387) e7b4ae7
cibersheep authored yesterday
Repository containing Weblate translations https://translate.ubports.com/git/ubports-docs/documentation-userguide/
Filemasklocales/*/LC_MESSAGES/porting.po
Translation file locales/pl/LC_MESSAGES/porting.po
None

Committed changes

UBports Docs / Documentation: portingPolish

Committed changes 14 hours ago
Urządzenia Samsunga: Flashowanie halium-boot.img na urządzeniach Samsunga jest możliwe dzięki narzędziu do flashowania Heimdal (na Linuxie) lub Odin (na Windowsie) poprzednio wprowadziwszy urządzenie do 'trybu download'. Zobacz więcej informacji o tych narzędziach `tutaj <http://docs.halium.org/en/latest/porting/install-build/reference-rootfs.html#install-hybris-boot-img-on-samsung-devices>`_. Podążaj za instrukcjami dla narzędzia, które wybrałeś/aś, wliczając specyficzną komende na flashowanie partycji boot. Zainstaluj system.img i rootfs (poniżej) na urządzeniu w trybie recovery.
14 hours ago
Zacznij od zlokalizowania twojego pliku fstab. Często jest w ``FOLDERBUDOWANIA/device/PRODUCENT/NAZWA-KODOWA/rootdir/etc`` (np. dla Samsunga S7 - nazwa kodowa to *herolte*: ``halium/device/samsung/herolte/rootdir/etc``) i nazywa się ``fstab.qcom`` albo f``fstab.nazwa-urządzenia``. Otwórz plik by go edytować.
14 hours ago
By określić specyfikacje twojego urządzenia, wyszkaj je na `GSM Arena <https://www.gsmarena.com>` i/lub ``Device Specification <https://www.devicespecifications.com/en>`_.
14 hours ago
Na obecną chwile porterzy Halium 7.1 powinni opierać się na notatkach portowania UBports o`Instalatorze Ubports i Obrazie systemu <https://github.com/ubports/porting-notes/wiki/HowTo:-UBports-Installer-&-System-Image-(Halium-7.1)>`_.
15 hours ago
Na obecną chwile porterzy Halium 7.1 powinni opierać się na notatkach UBports, które znajdują się`theowania UBPports i o`Installer and System imageatorze Ubports i Obrazie systemu <https://github.com/ubports/porting-notes/wiki/HowTo:-UBports-Installer-&-System-Image-(Halium-7.1)>`_.
15 hours ago
None

Committed changes

UBports Docs / Documentation: portingPolish

Committed changes 10 days ago
Teraz rsyslogd będzie zapisywane do tego pliku i będziesz mógł/a korzystać z niego jak zwykle. Na przykład ``less /var/log/syslog`` lub ``tail -f /var/log/syslog``.
11 days ago
Teraz rsyslogd będzie zapisywane do tego pliku i będziesz mógł/a korzystać z niego jak zawszwykle. Naprzykład ``less /var/log/syslog`` lub ``tail -f /var/log/syslog``.
11 days ago
Teraz rsyslogd będzie zapisywane do tego pliku i będziesz mógł/a korzystać z niego jak zawsze. Naprzykład ``less /var/log/syslog`` lub ``tail -f /var/log/syslog``.
11 days ago
Browse all translation changes

Customize download

Statistics

Percent Strings Words Chars
Total 300 5,598 35,336
Translated 97% 291 5,192 32,713
Needs editing 0% 0 0 0
Failing check 1% 3 119 745

Last activity

Last change March 8, 2021, 10:39 a.m.
Last author Carlod

Activity in last 30 days

Activity in last year